Za vse nosečke smo pripravili odgovore na pogosta vprašanja o preeklampsiji
Zakaj pride do pojava preeklampsije?

Kdaj v nosečnosti se razvije preeklampsija? Preeklampsija se lahko razvije po 20 tednu nosečnosti4. Vseeno v večini primerov do bolezni pride v tretjem trimestru, stanje pa se večinoma razreši v 48 urah po porodu. Preeklampsija se lahko razvija postopoma, njen pojav pa je lahko tudi zelo nenaden in hiter.
Kateri so dejavniki tveganja za razvoj preeklampsije? Preeklampsija in ostale hipertenzivne motnje v nosečnosti se razvijejo pri 5-10 % vseh nosečnosti.5 Večja verjetnost je, da se preeklampsija razvije med prvo nosečnostjo. Najpomembnejši drugi dejavniki tveganja so:
-
- osebna ali družinska zgodovina preeklampsije,
- večplodna nosečnost (vrsta nosečnosti, ko je plodov več),
- zgodovina kronično povišanega krvnega tlaka, bolezni ledvic, presaditve organov, avtoimune bolezni (lupus, sladkorna bolezen),
- starost matere (manj kot 20 ali več kot 40 let),
- prekomerna telesna teža (BMI > 30) – svoj BMI lahko izračunate tukaj,
- časovni razmak med nosečnostmi (manj kot dve ali več kot deset let),
- zunajtelesna oploditev (IVF)6.
Kakšni so simptomi preeklampsije?

Kako poteka diagnostika preeklampsije? Pomembno je, da preeklampsijo diagnosticiramo čim prej. Na rednih pregledih zato vsem nosečnicam merijo krvni tlak in redno kontrolirajo urin, v katerem ugotavljajo morebitno prisotnost beljakovin10. Ob sumu na razvoj bolezni je potrebno opraviti dodatne krvne teste. S temi preverjajo razmerje biooznačevalcev sFlt-1 in PlGF, ki sta natančnejša pokazatelja resnosti bolezni. Več o diagnostiki preeklampsije si lahko prebereš TUKAJ.
Kako zdravimo preeklampsijo? Na žalost je edina možnost »zdravljenja« sprožitev poroda, za katero se včasih zdravniki odloči, ker je to za mamo najboljše. Zdravnik vam bo mogoče predpisal antihipertenzivna zdravila. Če krvnega tlaka ne bo možno kontrolirati ali bo zdravje mame ali otroka ogroženo, vam bo morda predpisal zdravila za pomoč pri dozorevanju otrokovih pljuč pred sprožitvijo poroda.7,8
Kakšne so posledice preeklampsije? Preeklampsija povzroči dvig krvnega tlaka, to pa predstavlja tveganje za možgansko poškodbo. Okvari lahko delovanje ledvic in jeter ter povzroči motnje strjevanja krvi. V hudih primerih se lahko razvije pljučni edem (zastoj tekočine v pljučih, ki zalije pljučne mešičke), napadi in (v skrajnih primerih) smrt matere in otroka. Preeklampsija vpliva na krvni pretok v posteljici, ki pogosto privede do manjšega ali prezgodaj rojenega otroka.
Kakšno je tveganje za ponovni razvoj preeklampsije? Praviloma velja, da je z zgodnejšim pojavom bolezni prognoza slabša, posledično pa je tudi možnost ponovitve večja. Po ocenah približno 20 % žensk z zgodnjo preeklampsijo v prvi nosečnosti zboli za preeklampsijo tudi v naslednji.9 Več o preeklampsiji in ponovni nosečnosti si lahko prebereš tukaj.
Kako lahko preprečim pojav preeklampsije pred ponovno načrtovano nosečnostjo? Ko ženska s prebolelo težko preeklampsijo načrtuje novo nosečnost, bo njen zdravnik opravil krvne preiskave, s katerimi bo preveril delovanje ledvic, ocenil morebitne motnje pri strjevanju krvi in možnosti za nastanek tromboze. Če je ženska že noseča, se lahko s presejalnimi testi v prvem trimesečju natančno in neinvazivno oceni tveganje za ponovni razvoj bolezni.10
Kaj je eklampsija? Eklampsija je zelo resen zaplet preeklampsije, ki se kaže z enim ali več napadi med nosečnostjo ali po porodu. V razvitem svetu je eklampsija redka in ob primerni intervenciji največkrat ozdravljiva. Če eklampsije ne bi zdravili, bi se stanje nadaljevalo do kome, možganskih poškodb in potencialno materine in/ali otrokove smrti.3
Reference
- Verlohren, S., Stepan, H., Dechend, R. (2012). Angiogenic growth factors in the diagnosis and prediction of pre-eclampsia. Clin Sci. 122(2), 43-52.
- Fisher SJ, McMaster M, Roberts M. Chesley’s Hypertensive Disorders in Pregnancy. Amsterdam, the Netherlands: Academic Press Elsevier; 2009. The placenta in normal pregnancy and preeclampsia.
- Brett C. Young, Richard J. Levine, and S. Ananth Karumanchi (2010). Pathogenesis of Preeclampsia. Annual Review of Pathology: Mechanisms of Disease Vol. 5:173-192
- Roberts JM, Pearson G, Cutler J, Lindheimer M. Summary of the NHLBI Working Group on research on hypertension during pregnancy. Hypertension. 2003;41:437–445.
- Cunningham, F., et al. Williams obstetrics, 24e. Mcgraw-hill, 2014.
- Rolnik, D.L., Wright, D., Poon, L.C.Y., et ail. (2017) ASPRE trial: performance screening for preterm pre-eclampsia. Ultrasound in Obstet Gynecol. 50(4):492-495.
- Brett C. Young, Richard J. Levine, and S. Ananth Karumanchi (2010). Pathogenesis of Preeclampsia. Annual Review of Pathology: Mechanisms of Disease Vol. 5:173-192
- ACOG Task Force on Hypertension in Pregnancy. (2013). Obstet Gynecol 122 (5); 1122-1131;
- Ukah, U.V., Payne, B., Hutcheon, J.A., et al. (2018) Assessment of the fullPIERS Risk Prediction Model in Women With Early-Onset Preeclampsia. Hypertension. http://hyper.ahajournals.org/content/early/2018/02/09/HYPERTENSIONAHA.117.10318.
- Verlohren, S., Llurba, E., Chantraine, F. (2016). The Sflt-1/PLGF ratio can rule out preeclampsia for up to four weeks in women with suspected preeclampsia: Risk factors, prediction of preeclampsia. Pregnancy Hypertension. 6(3):140-141.